Wystawa prac Bolesława Biegasa w kinie Przedwiośnie
06.06.2011
„Melancholia” Larsa von Triera w kinie Helios w Płocku
11.06.2011

Muzeum Mazowieckie nowym cudem Polski? Plebiscyt National Geographic

Pod patronatem prestiżowego czasopisma National Geographic wystartował konkurs na 7 nowych cudów Polski. Tak się złożyło, że w plebiscycie odnajdujemy silny Płocki akcent, gdyż jednym z 35 nominowanych do tego tytułu są zbiory sztuki secesyjnej w Muzeum Mazowieckim.

A wszystko zaczęło się w 1820 roku z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego (zawsze zastanawiam się dlaczego w nazwie występuje taki szyk gramatyczny) oraz szkoły potocznie zwanej Małachowianką. Początkowo zbiory były prezentowane w murach tejże szkoły, jak i w budynkach rzeczonego wcześniej Towarzystwa. Obecnie w kamienicy przy ul. Tumskiej 8 odnajdujemy największe w Polsce zbiory sztuki secesyjnej. Stary spichlerz nad Wisłą został zaadaptowany na oddział etnograficzny.

Photo by Maszakrator

 

Dzięki pieniądzom samorządu i unii europejskiej placówka przekształciła się w unikat na skalę kraju i Europy. Oszałamiające zbiory secesji i art déco zaczęto gromadzić już w latach 60. XX w., ale dopiero teraz można je zobaczyć w pełnej krasie. Na ekspozycję zaadaptowano całą XIX-wieczną kamienicę przy ul. Tumskiej i efekt jest niezwykły.

Cud nr 16

Wyślij sms o treści TR.(kod wybranej nagrody).16 pod numer 71001

Lista nagród: http://img.national-geographic.pl/images/1106/pics/015_NGT_1106_7cudow_2POP_1bf2869185.jpg

Więcej info na: http://www.national-geographic.pl/artykuly/galeria/plebiscyt-polska-jest-najfajniejsza/3/

[Dariusz]

1 Komentarz

Dodaj komentarz