Krótka informacja na temat naszej Grupy

O STOWARZYSZENIU

Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna zostało powołane 21 lutego 2013 roku w ramach sformalizowania działalności grupy miłośników fotografii z Płocka. Grupa istnieje nieprzerwanie od 2008 roku zrzeszając płocczan, w których wspólnym polu zainteresowania pozostaje fotografia, filmowanie oraz grafika komputerowa. Początki grupy wywodzą się z forum użytkowników marki Nikon, gdzie istniały grupy regionalne i jedną z nich założono jako „Płock”.

Wraz ze wzrostem liczby członków, dużą ilością poruszanych problemów i świadomością, że została przekroczona „masa krytyczna”, pojawił się pomysł stworzenia własnego, płockiego forum. Takie forum miało skupiać płockich fotografów, niezależnie od posiadanego sprzętu czy doświadczenia. Idea płockiego forum fotograficznego okazała się wystarczająco nośna by przyciągnąć nowych członków. Rozmowy na forum zaczęły przeradzać się w spotkania, plenery, wyjazdy na imprezy ciekawe pod względem wizualnym, wspólne wyjścia na wernisaże i filmy o słynnych fotografach. Wyjeżdżaliśmy i nadal wyjeżdżamy w różne miejsca w Polsce i na świecie. Między innymi kilku naszych entuzjastów fotografii wielokrotnie było obecnych na pokazach lotniczych w czeskiej Ostravie, czy legendarnych pokazach w samolotowym świecie spotterów - w szwajcarskim Axalp. To wszystko spowodowało, że wirtualna grupa internetowa stała się realna, silna i zwarta. I po prostu się polubiliśmy!

Grupa angażowała się w szeroko rozumiane promowanie Płocka oraz różne akcje charytatywne. Między innymi od samego początku wspiera ona płocką edycję akcji „Szlachetna Paczka” tworzącą w okresie świątecznym paczki dla najbardziej potrzebujących.

Od kilku lat Grupa włącza się również w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W miejscach, w których organizowane są finały WOŚP na terenie Płocka, przygotowujemy mobilne studia fotograficzne, w których za dobrowolny datek można zrobić ciekawe zdjęcia. Dzięki współpracy z płockim ZOO i obecności jako modeli jego „milusińskich” mieszkańców np. węży czy jaszczurek, chętnych do efektownych fotografii nie brakuje. Ta akcja przynosi tak wspaniałe efekty - zarówno finansowe, jak i fotograficzne - że z radością udostępniamy swoje lampy, tła, aparaty i umiejętności, żeby z sukcesem grać dla WOŚP. W 2018 roku wzbogaciliśmy konto fundacji WOŚP również dzięki licytacji naszych dużych oprawionych zdjęć. Nieskromnie napiszemy, że miały wzięcie!

A skoro już mowa o płockim Zoo, to warto wspomnieć, że dzięki uprzejmości tej instytucji od kilku lat o tej samej porze - 1 stycznia o 12:00 - organizujemy otwarty foto plener dla wszystkich twardzieli, którzy przetrwali trudy Sylwestrowej nocy. Niedospanie i zimno nigdy nie przeszkodziły sporej grupie płocczan w spacerze po ogrodzie zoologicznym zakończonym pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem.

Zoo to również partner naszej najciekawszej fotograficznej przygody, czyli stworzenia wystawy „Niewidoczne serce ZOO” w 2013 r. Zdjęcia robiliśmy aż pół roku, ale udało nam się pokazać ludzi, którzy niesamowicie dbają o swoich zwierzęcych podopiecznych, a którzy zazwyczaj nie są dostrzegani przez odwiedzających. Do tej pory jesteśmy dumni z dużych plansz z naszymi zdjęciami, które zawisły wtedy w Płockiej Galerii Sztuki, a ogromna frekwencja na wernisażu była słuszną zapowiedzią licznej widowni, która chciała zobaczyć to, czego zwykle po prostu nie widzą, albo do czego nie mają dostępu.

W tym samym roku zorganizowaliśmy wykład „Twoje zdjęcie. Twoje prawo. Spotkanie z prawem autorskim i własnością intelektualną” prowadzony przez Wiktora Sobolewskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Jestem autorem. Znam swoje prawa” dotyczący ochrony praw autorskich. Na wykład przybyła prawie setka uczestników, nawet z ościennych województw, a liczba zadawanych przez nich pytań spowodowała, że musieliśmy mocno wydłużyć planowany czas spotkania.

Od 2012 r. Grupa jest płockim organizatorem największego w świecie październikowego spaceru fotograficznego Worldwide Photo Walk. Spacery są organizowane przez amerykańską ikonę fotografii cyfrowej Scotta Kelby’ego - nauczyciela, mistrza, autora wielu książek. Kilkudziesięcioosobowa grupa płockich (oraz przybyłych z okolicznych miejscowości) fotografów zarówno amatorów jak i profesjonalistów, przechodzi najurokliwszymi zakątkami Płocka (trasa co roku jest inna), aby wspólnie robić zdjęcia. Dzięki temu miasto znajduje się w towarzystwie takich metropolii jak Dubaj, Nowy Jork, Bangkok, Las Vegas, Moskwa, Kair, Berlin - ogółem w WPW bierze udział 1500 miast i dziesiątki tysięcy uczestników. W Płocku akcja odniosła niewątpliwy sukces, ponieważ liczba chętnych za każdym razem zmusza PGF do tworzenia grupy rezerwowej, ale i bez rejestracji wszyscy amatorzy wspólnego foto spaceru są mile widziani. Z tego co wiemy, w płockiej edycji bierze udział więcej osób niż w edycjach organizowanych w innych większych miastach Polski uważanych za ośrodki kulturalne. To pokazuje, że grupa entuzjastów, którzy mają dobry pomysł i potrafią go rozpropagować może pobudzić do działania wiele osób, uwolnić potencjał i wpływać na życie kulturalne społeczności, w której zamieszkują.

 

Celami jakie postawiło sobie Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna są:

  • Promowanie Miasta Płocka i okolic w ramach działań statutowych Stowarzyszenia.
  • Promowanie fotografowania, filmowania, grafiki komputerowej i związanych z nimi aktywności wśród obywateli.
  • Edukacja społeczeństwa w zakresie prawa autorskiego oraz poszanowania cudzej własności intelektualnej.
  • Pielęgnowanie zasad etyki zawodowej, kultury oraz krzewienie godnego zachowania wśród młodzieży oraz w środowiskach fotograficznych.
  • Propagowanie wśród społeczeństwa bezpośrednich i pośrednich korzyści związanych z fotografowaniem, filmowaniem i grafiką komputerową.
  • Integracja społeczna i zawodowa grup związanych z fotografowaniem i filmowaniem oraz grafiką komputerową i powiązanymi z nimi tematami.
  • Popularyzacja wiedzy o fotografii, filmowaniu, grafice komputerowej oraz polepszanie umiejętności osób zajmujących się powyższymi dziedzinami zrzeszonych w stowarzyszeniu oraz działających poza „PGF”.
  • Szkolenie osób zainteresowanych fotografią, filmowaniem, grafiką komputerową oraz ich dalszym nauczaniem.
  • Umożliwianie osobom związanym z fotografią, filmowaniem i grafiką komputerową wzajemnej wymiany informacji, wzajemnego przedstawiania nowych technik oraz wspólnego tworzenia.

Entuzjazm członków Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna, ich wiedza i chęć dzielenia się nią, spowodowała, że od 2014 roku organizujemy co miesiąc (przeważnie w każdy drugi piątek) otwarte spotkania na temat fotografii, filmu i grafiki. Chcemy zachęcać do tych dziedzin nowych pasjonatów, służyć dobrą radą i wspierać ich rozwój. Naszymi gośćmi na takich spotkaniach są również specjaliści w swoich dziedzinach fotografii - np. samolotowej, podróżniczej, ślubnej, czarno-białej, itp. Każdy kto chce posłuchać i zadawać pytania w ramach tematyki takich spotkań jest zawsze mile widziany (wstęp wolny)!

Obecnie Stowarzyszenie PGF składa się z 30 członków.

Zapraszamy do wspólnego tworzenia naszej historii!


ZARZĄD STOWARZYSZENIA

Marek Jeznach

Prezes


Fotografuję od 1979 roku i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to druga miłość mojego życia. Od grudnia 2012 współzałożyciel, od kwietnia 2013 Członek Zarządu, a od grudnia 2016 Prezes Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna.

Przejdź do portfolio
I know what I like and I like what I know (P.Gabriel)

Anna Jamowska

Członek Zarządu



Członkowie naszego stowarzyszenia

POZOSTALI CZŁONKOWIE

Ewa Nowak

Komisja Rewizyjna


... widzę, że w zwykłym życiu dzieją się niezwykłe historie...

Dariusz Ossowski

Komisja Rewizyjna


Michał Zieliński

Komisja Rewizyjna



Marek Jeznach

Prezes


Z miłości do fotografii.
I know what I like and I like what I know (P. Gabriel)

Dariusz Kalota

Wiceprezes Zarządu

-


Anna Jamowska

Członek Zarządu

-


Dominika Anna Bębenista-Wojtalewicz

Członek Zwyczajny


Fotografia to dla mnie pasja, która zrodziła się z podpatrywania poczynań taty. Trzymając w ręku jako dziecko po raz pierwszy małoobrazkową, kompaktową, radziecką Smienę 8M nie sądziłam, że zapał fotograficzny zostanie do dziś. Na dobre fotografia zagościła w moim życiu w okresie liceum, kiedy to nie tylko zaprzyjaźniłam sie z nikonowskim systemem, ale też rozpowszechniła się fotografia mobilna, którą może wykonywać każdy, bo telefony są dziś nieodłącznym medium w naszym życiu - zgodnie z myślą Chase’a Jarvisa, że „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie”. Poza fotografią moją drugą pasją zaszczepioną w dzieciństwie są konie. Często staram się łączyć je ze sobą, bo według mnie zawsze może wyjść z tego coś fajnego. Nie ma miejsca na nudę przy pracy ze zwierzętami, co też jest ciekawym doświadczeniem z perspektywy fotografa. Dzięki fotografowaniu mogę poznać wielu ciekawych ludzi i nieustannie się rozwijać robiąc to, co kocham, ale też pokazać swój punkt widzenia, wyrazić siebie artystycznie :) Henri Cartier - Bresson powiedział kiedyś, że „twoje pierwsze 10 000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi”, z perspektywy czasu nie sposób się z tym nie zgodzić.

Przejdź do portfolio
Moje ulubione zdjęcie? To, które zrobię jutro! (I.Cunnigham)

Jacek Czuryło

Członek Sympatyk


Piotr Gzylewski

Członek Zwyczajny


Żyj chwilą!

Chyba że chwila jest nieprzyjemna, w takim przypadku zjedz ciasteczko

Ciasteczkowy Potwór

Łukasz Jaskólski

Członek Zwyczajny


Roman Krupiński

Członek Sympatyk


Andrzej Łukasiak

Członek Sympatyk


Henryk Malesa

Członek Zwyczajny


Marek Michalski

Członek Zwyczajny


Krzysztof Murawski

Członek Sympatyk


Tomasz Pełka

Członek Zwyczajny


Operator spustu migawki

Przejdź do portfolio
Niech moc będzie z wami!
Co złego, to nie ja...

Jacek Warszawski

Członek Sympatyk


Jacek Wolf

Członek Zwyczajny


Paweł Zaborowski

Członek Sympatyk