Czerwcowe spotkanie Płockiej Grupy Fotograficznej
04.06.2011
Muzeum Mazowieckie nowym cudem Polski? Plebiscyt National Geographic
09.06.2011

Wystawa prac Bolesława Biegasa w kinie Przedwiośnie

    Wystawa prac Bolesława Biegasa w kinie Przedwiośnie

Mimo stałej ekspozycji w Muzeum Mazowieckim postanowiono zagospodarować przepastne podziemia kina Przedwiośnie wystawą poświęconą twórczości Bolesława Biegasa – jednej z ciekawszych postaci polskiej emigracji artystycznej. Ekspozycję Płocką uzupełniono pracami z Paryskiej galerii muzeum d’Orsay. Zagospodarowano także „kącik” Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej (niezapomnianej polskiej aktorki chociażby z „Papa się żeni”). Ja ze swojej strony chciałbym polecić tę wystawę tym, którzy pochłaniają sztukę przez duże SZ, jak i niedzielnym spacerowiczom, by zobaczyć jak kiedyś tworzono wspaniałe kreacje wizualne.

Bolesław Biegas - Józef Piłsudski

Bolesław Biegas
– rzeźbiarz i malarz czynny w Paryżu, reprezentant symbolistycznego nurtu. Urodzony w 1877 w Koziczynie koło Ciechanowa, zmarł w 1954 w Paryżu.

Rzeźbiarz i malarz. Domorosły talent odnaleziony na wsi przez pozytywistę Aleksandra Świętochowskiego. W latach 1895-1896 terminował w Warszawie u snycerza Antoniego Panasiuka, następnie, dzięki zdobytym przez Świętochowskiego funduszom, kształcił się od 1896 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alfreda Dauna i Konstantego Laszczki. Wskutek konfliktu z profesorami, w 1901 przerwał studia i wyjechał do Paryża, gdzie z przerwami na wyjazdy do kraju – pozostał do końca życia.

[Dariusz]

Dodaj komentarz