Tylko jedna sekunda…
05.09.2014
Ponad 100 osób! na płockiej edycji największego na świecie spaceru fotograficznego Worldwide Photo Walk 2014!
11.10.2014

11 października płoccy fotografowie, w ramach akcji World Wide Photo Walk, ruszą po raz trzeci fotografować nasze miasto!

Worldwide Photo Walk Płock-międzynarodowe święto fotografii

Worldwide Photo Walk Płock 2014, Sobota 11.10.14r godz 14:45 przy wejściu do Teatru Dramatycznego

Spotykamy się w najbliższą sobotę o godz. 14:45 przy wejściu do Teatru Dramatycznego. Udział w naszym spacerze fotograficznym jest bezpłatny i może wziąć w nim udział każdy. Duże i ciężkie lustrzanki nie są wymagane-wystarczy aparat w telefonie i dużo dobrego humoru. Pogodę już zamówiliśmy, załóżcie więc wygodne buty i ruszajcie z nami pięknymi jesiennymi ścieżkami naszego książęcego miasta. Mapę spaceru publikujemy poniżej.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Wszyscy uczestnicy naszego  pleneru mają szansę przejść do historii ustanawiając Rekord Guinnessa w największym na świecie „socjalnym wydarzeniu fotograficznym” (Guinness Record for the largest social photography event in the Word).

Pierwsze 50 zarejestrowanych na naszej liście osób (rejestracja nie jest wymagana) otrzymana plenerowe pamiątki, wśród wszystkich uczestników spotkania rozlosujemy fotograficzne upominki. Dodatkowo wszyscy spacerowicze będą mieli możliwość wykonać darmowe wydruki fotograficzne ale o tym już jutro. Partnerami naszego tegorocznego wydarzenia bez których nie byłaby możliwa jego wyjątkowa oprawa są: Prezydent Miasta Płocka Pan Andrzej Nowakowski, Urząd Miasta Płocka, Drukarnia Media Kolor i StudioAP. Po spacerze ok godz 17.30-18:00 spotykamy się wszyscy na ulicy Grodzkiej w Restauracji Bugi Cafe gdzie przygotowaliśmy dla Was darmową herbatę i drobny poczęstunek (zresztą nie tylko dlatego warto być z nami do końca…).

Trasa WWPW Płock 2014

Trasa WWPW Płock 2014. 4km dobrego towarzystwa gwarantowane

Idea Scotta Kelby’ego, aby tego samego dnia, na całym świecie fotografowie ruszyli w teren, fotografując cokolwiek uznają za ciekawe i warte uwiecznienia, przyjęła się nie tylko w wielkich miastach świata, takich jak Nowy Jork czy Londyn, ale również w mniejszych – takich jak chociażby Płock.

Spacery fotograficzne (photowalking) są stosunkowo nową formą aktywności fotografów. Przyczyniła się do tego rewolucja cyfrowa, która umożliwiła bardzo wielkiej grupie ludzi nie tylko tanio i szybko robić zdjęcia, ale również upowszechniła tę formę aktywności. Ilość zdjęć robionych na całym świecie rośnie z roku na rok w postępie geometrycznym i tego nie da się ani zatrzymać ani odwrócić. Oczywiście można ubolewać nad jakością (nie tylko techniczną, ale i koncepcyjną, żeby nie powiedzieć „artystyczną”) wielu zdjęć „z rąsi”, zwanych z angielska „selfie”. Ale drugą stroną tego medalu jest było nie było wzrost zainteresowania fotografią w ogóle i mimo wszystko upowszechnienie tej formy aktywności.

Powszechność fotografowania, jeszcze 20 lat temu nie tak oczywista jak dziś, jest jednym z punktów, na którym opiera swój program Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna. Jest coraz więcej ludzi fotografujących i w sposób naturalny przybywa osób, których ambicje wyrastają sporo ponad pamiątki z wakacji i wspomnienia różnych rodzinnych wydarzeń. Stowarzyszenie PGF jest dla takich ludzi i World Wide Photo Walk jest również dla nich. WWPW to nie jest rejestracja zdarzeń z wakacji ani imienin u cioci. To planowe wyjście „w miasto” aby uchwycić jakiś ciekawy moment, grę świateł/cieni, nietypową kompozycję czy nietypową sytuację. To coś więcej niż tylko łażenie po mieście z aparatem w oczekiwaniu aż coś się wydarzy. To szukanie czegoś nowego w pozornie starych, ogranych miejscach. To próba znalezienia czegoś świeżego, tam, gdzie nikt się tego nie spodziewa.

Fotografowanie jest najczęściej zajęciem samotniczym. Za moment, kadr, kompozycję, finalny obraz prawie zawsze odpowiada jeden człowiek. Do wyjątków należą duety czy większe grupy fotograficzne, które wspólnie podpisują się pod zdjęciami. Najczęściej jest jednak bardzo indywidualna aktywność i wielu fotografów, chcąc mieć unikalne kadry, stroni od prac w grupie bądź prac warsztatowych.

Należy jednak pamiętać, że rozwój następuje w wyniku interakcji ze światem zewnętrznym. Wymiana poglądów, uwagi co do wykonanych prac, zapoznanie się ze zdjęciami innych fotografów poszerza horyzonty, ukazuje inne spojrzenie, inne metody pracy i w końcu inne efekty. Z tego można wyciągnąć wnioski co do własnych zdjęć – co poprawić, co zostawić jak jest, czego się trzymać, a co odpuścić.

Spacer fotograficzny jest połączeniem indywidualnego podejścia do zdjęć z pracą w grupie. Poza możliwością porównania prac zrobionych w tych samych bądź zbliżonych miejscach daje również okazję do wymiany poglądów nie tylko post factum ale również w trakcie fotografowania. Oczywiście od uczestników zależy najwięcej. Czy będą chcieli wymienić się poglądami, czy jedni będą chcieli coś podpowiedzieć, a i drudzy będą chcieli słuchać, czy razem stworzą atmosferę zabawy w fotografowanie, gdzie wszyscy są równi i łączy ich ten sam cel – mieć dobre zdjęcia.

Ale o to akurat się nie obawiamy 🙂

Dołącz do naszego wydarzenia również na Facebooku

[Marek Jeznach, Arek Gmurczyk]

1 Komentarz

  1. Arek Gmurczyk napisał(a):

    Pogoda zamówiona, przybywajcie 🙂

Dodaj komentarz