Hity Na Czasie w Płocku 01.08.2010
26.07.2010
Festiwal Piękna 2010
27.08.2010

90 rocznica obrony Płocka przed bolszewikami-inscenizacja.

Środa 18.08.2010 godz.19:00 plac Narutowicza w Płocku wielka  inscenizacja obrony Płocka przed bolszewikami organizowana z okazji 90 rocznicy obrony Płocka. Wydarzenie szczególnie warte zobaczenia i oczywiście uwiecznienia. Serdecznie zapraszamy!

Plan obchodów rocznicy:

– Miejsca Pamięci Narodowej: godz. 10 – złożenie kwiatów przez płockich harcerzy

– Spichlerz Muzeum Mazowieckiego (ul. Kazimierza Wielkiego 11b), godz. 17 – otwarcie wystawy „90 lat pamięci płocczan o wojnie 1920 roku”

– Cmentarz Garnizonowy (ul. Norbertańska), godz. 17 – hymn państwowy (orkiestra WP), wystąpienia prezydenta miasta Płocka, modlitwa za poległych obrońców Płocka w 1920 r., apel poległych – Kompania Reprezentacyjna WP, złożenie kwiatów przez delegacje

– Rynek Starego Miasta, godz. 18 – pokaz musztry Kompanii Reprezentacyjnej oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP

– pl. Narutowicza, godz. 19 – rekonstrukcja obrony barykady

źródło: plock.gazeta.pl

…Gdy 18 sierpnia o godz. 15,00 od strony rogatek dobrzyńskich i bielskich pojawili się bolszewicy ludność stanęła na barykadach. Bolszewicy wkroczyli do Plocka oddając się grabieży i rabunkowi. Bolszewicy natrafili jednak na opór w Płocku i nie mogli przedostać się przez Wisłę, aby przez Sochaczew podążać w stronę Warszawy.

Konnica Gaja-Chana zaatakowała od północy i zachodu oraz wkroczyła do miasta. I w tym momencie swoją wielką miłość do Polski, do Płocka okazali jego mieszkańcy, którzy stanęli na barykadach broniąc miasta przed bolszewikami. Niejeden z nich złożył na ołtarzu ojczyzny swoje życie.

U zbiegu Placu Floriańskiego i ulicy Kościuszki, gdzie również stała barykada, a żołnierzom pomagali cywile, poległa w czwartek 19 Maria Siwanowiczówna, która udzielała pomocy rannym i roznosiła amunicję i posiłki. Obok niej chłopiec Władysław Konwicki i Władysław Jędrzejowski.

W rejonie ul. Kościuszki, Mostowej również została zorganizowana obrona. Odznaczył się tu Stanisław Dydecki. Ważnym punktem obrony były ulice Sienkiewicza, Tumska oraz Sienkiewicza, Dominikańska (dziś l Maja) przed pocztą. Tu walczył oddział 9-tej kompanii telegraficznej jazdy z Łodzi. Oddział ten liczący 42 żołnierzy z ppor. J. Brodzińskim dzielnie bronił pozycji. Odznaczyli się żołnierze: Srebrzyński, Chetkowski, Witold Kowalski, Wacław Wysibowski, Stefan Chyczewski, Józef Tośka, Jan Sawicki, Marian Nowak, Włodzimierz Thun, Marian Sas i inni. Przeprowadziła ich przez ogrody nad Wisłą komendantka Marcelina Rościszewska

W okolicach szpitala św. Trójcy walczył oddział żandarmerii wojskowej dowodzony przez E. Czuruka.Barykady na ulicy Kolegialnej bronili żandarmi! z oddziału por. Cz. Smoczyńskiego, obok w Gimnazjum Żeńskim znajdował się szpital i punkt aprowizacyjny zorganizowany przez Narodową Służbę Kobiet Polskich.

Skrzyżowania ulic Warszawskiej i Kilińskięgo bronił oddział tatarski pułku ułanów pod dowództwem por. I Achnatowicza. Tu poległ 14 letni harcerz Antolek Gradowski, zarąbany szablami. Inny harcerz Stefan Zawadzki zginął od kuli w okolicy Starego Rynku. W okopach pod ‚Stanisławówką’ (dziś Al. Kobylińskiego) niezwykłą ofiarnością i walecznością odznaczył się Władysław Nowicki, który ranny w rękę zębami wyrywał zawleczki granatów, rzucając je na wroga, dopóki nie utracił przytomności. Najważniejszym punktem był jednak przyczółek mostowy. Obroniony przez mjr. Janusza Mościckiego i jego adiutanta por. Feliksa Waluszewskiego. Na Wiśle walki toczyła flotylla pod dowództwem kapitana marynarki Jarocińskiego. Wojska ostrzeliwano ogniem ze statków: ‚Minister’, ‚Wawel’ i ‚Stefan Batory’. Od strony Radziwia miasto ostrzeliwała artyleria…

Autorem tekstu jest KWIS z zaprzyjaźnionego z Płocką Grupą Fotogarficzną PGF portalu Plock24- fotogaleria miasta Płocka . Całość możecie przeczytać na portalu dobroni.pl

Rozmawiamy o tym na forum: TU

Zdjęcia wykonane przez nas na tej imprezie możesz zobaczyć pod tym LINKIEM

Dodaj komentarz