W hołdzie Markowi „Niebo należało do Ciebie, teraz Ty należysz do Nieba”
13.06.2013
Marku, posłaliśmy Ci trochę samolotów, widziałeś jak leciały?
19.06.2013

Zabieramy nasz oręż na Igrzyska Ognia i Stali – wielką rycerską bitwę o sławę i honor

Kilku członków Płockiej Grupy Fotograficznej wybiera się wkrótce na niesamowitą imprezę: Igrzyska Ognia i Stali, czyli Mistrzostwa Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich.

Igrzyska Ognia i Stali to największa tego typu impreza sportowa w Europie. Tegoroczne walki odbędą się w weekend 22 – 23 czerwca 2013 r. w warszawskim Forcie Bema.

Ekstremalne walki uzbrojonych w średniowieczną broń wojowników w pełni oddają zaangażowanie, siłę, dynamikę i determinację zawodników, które współczesny widz zna z rywalizacji w ringu. Igrzyska są natomiast połączeniem idei sportowej rywalizacji z pięknem historycznego oręża i szlachetnością średniowiecznych rycerskich zasad.

Przygotowanie rycerza do walki to odpowiedzialne zajęcie. Błąd może go kosztować zdrowie.

Bitwa Narodów. Przygotowania do walki.
fot. Ewa Ablewska

         Średniowieczne walki rycerskie to jedyny na świecie pełnokontaktowy sport grupowy. Niezmiernie ważne jest w nim także to, że żadna z walk podczas Igrzysk Ognia i Stali nie będzie reżyserowana.

 

         Opancerzeni w zbroje, doskonale wyszkoleni technicznie i niezwykle silni zawodnicy staną do walki o tytuł Mistrza Polski w czterech kategoriach: trzech pieszych i jednej konnej.

 

Walki odbędą się w konkurencjach 1 na 1, 5 na 5 i 21 na 21. Pierwsza konkurencja to 90-sekundowy pojedynek. W drugiej uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny, dysponujące wybranym przez siebie typem uzbrojenia. W tej dyscyplinie zdarzają się ciosy od tyłu lub od kilku przeciwników naraz, preferowane są więc ciężkie, mocne zbroje, chroniące zawodnika od stóp do głów. Kto padnie na ziemię, podeprze się ręką, mieczem lub tarczą – już tam pozostaje.
Starcia drużynowe są niezwykle emocjonujące.

W czasie walk drużynowych wszystko dzieje się tak szybko i emocjonująco, że nie wiadomo na kogo patrzeć.
Fot. Ewa Ablewska

Najbardziej widowiskowy bohurt, czyli walka 21 kontra 21 zawodników to emocjonująca bitwa, której nie da się porównać do żadnej współczesnej dyscypliny sportowej. To tzw. mała bitwa z udziałem ponad 40 rycerzy dysponujących najrozmaitszym wyposażeniem. Tu strata jednego czy dwóch zawodników nie przesądzi jeszcze o pewnej porażce, dlatego często możemy obserwować ryzykowne wypady „na tyły wroga”, dokonywane przez rycerzy w lekkich pancerzach, którzy muszą jak najszybciej przebić się przez siły przeciwnika i zaatakować z drugiej strony. Będzie jeszcze joust, czyli pojedynek rycerzy na koniach.

    Igrzyska mają charakter Otwartych Mistrzostw Polski. W starciu na ubitej ziemi zobaczymy cztery główne polskie szkoły walk rycerskich: Warszawską Akademię Miecza, Łódzką Akademię Fechtunku (ŁAN), Toruńską Szkołę Fechtunku (TSF) oraz Pomorską Fabrykę Świń.

 

    Płocka Grupa Fotograficzna również weźmie udział w tych walkach, ale w nieco 😉 innym charakterze. Naszym orężem będą aparaty fotograficzne, a zmagać się będziemy jedynie ze światłem, kurzem, własnym refleksem  i odpowiednią pozycją względem zawodników. Mamy nadzieję, że nie odniesiemy żadnych ran, a kurz pyłu bitewnego wypłuczemy tradycyjnymi napitkami rycerskimi. Liczymy na dynamiczne ujęcia i pokazanie na nich wysiłku, potu i zmęczenia, emocji związanych ze zwycięstwem lub porażką.
Może zrobionymi przez nas zdjęciami uda się zainspirować władze Płocka do stworzenia równie bitnej grupy rycerzy…? Takie walki w czasie Dni Historii Płocka to by dopiero była atrakcja!
Trzymajcie za nas kciuki! Planujemy powrót z tarczą, a nie na tarczy 🙂

 

    Wszystkich zainteresowanych widowiskowymi pojedynkami, rycerzami, okresem średniowiecza i historią w najciekawszym wydaniu również zapraszamy do odwiedzenia Igrzysk! Jeśli się wybieracie, to kierujcie swe rącze rumaki do Fortu Bema w Warszawie. Gwarantujemy: takiego widowiska długo nie zapomnicie!
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnym fan page’u Igrzysk Ognia i Stali na Facebooku oraz na stronie www.igrzyskaogniaistali.pl
Zapraszamy!
Giermkowie dopingują swoich rycerzy

Giermkowie przygotowują rycerzy do starć, a po nich… czasem wręcz znoszą z pola walki.
Fot. Ewa Ablewska

[na podstawie materiałów organizatora: ewa ablewska]

Dodaj komentarz