Galeria Darczyńców WOŚP 2016 – DZIĘKUJEMY!
29.01.2016
Reportaż wojenny „Fotografia, która zmienia świat i zmienia nasze życie”-zaproszenie na spotkanie
04.02.2016

Z dumą informujemy wszem i wobec, że w listopadzie 2015 r. ukazała się książeczka pt. „Rarytasy płockiego ZOO”. To już nasza druga współpraca z tą instytucją. Pięćdziesięciostronicowa publikacja zawiera informacje o 22 najrzadszych, najładniejszych, najdziwniejszych, po prostu „naj” gatunkach zwierząt, które mieszkają w płockim ZOO. Fachowe i ciekawe teksty o zwierzętach przygotowali pracownicy naszego ulubionego ogrodu zoologicznego, a członkowie naszego Stowarzyszenia: Ewa Ablewska, Hubert Dajnowski, Marek Michalski, Krzysztof Murawski, Maciej Olszewski, Stella Szczupakowska, Jacek Wolf, Lidka Wróbel i Michał Zieliński wykonali zdecydowaną większość zdjęć w tej publikacji.
Zdjęcia robiliśmy przez kilka miesięcy i przy użyciu różnych aparatów (łącznie z wodoodpornymi) oraz oświetlenia (od zastanego, czasem z użyciem blend, przez błyskowe, aż po latarki, którymi posługują się nurkowie).

Ewa_Ablewska_6805-2 (1)

„Rarytasy płockiego Zoo” fot Ewa Ablewska

 

Wyzwaniem było dla nas zrobienie zdjęć zarówno trudnych technicznie – np. płaszczek czy arapaim, które przebywają w ciemnych zbiornikach wodnych; tukanów, które są niezwykle płochliwe i zawsze sprytnie chowają się za gałęziami, ale też takich, które pokazują zwierzęta często fotografowane – słoni, czy żyraf. Jak pokazać takie zwierzęta w sposób niecodzienny i nieopatrzony? Czy udało nam się sprostać zadaniu – można ocenić samemu. Książeczka jest (jeszcze) dostępna w Zoo, ale trzeba się spieszyć, bo nakład to tylko 2.000 egzemplarzy, a – jak informuje ZOO – publikacja ma niesamowite wzięcie 🙂

Zachęcamy do zapoznania się z efektem wspólnej pracy płockiego ZOO i Płockiej Grupy Fotograficznej 🙂

rarytasy-plockiego-zoo-backstage (2)

Kulisy powstawania książki „Rarytasy płockiego Zoo”, fot Maciej Olszewski

rarytasy-plockiego-zoo-backstage (1)

Kulisy powstawania książki „Rarytasy płockiego Zoo”, fot. Maciej Olszewski

rarytasy-plockiego-zoo-backstage (3)

Kulisy powstawania książki „Rarytasy płockiego Zoo”, fot Ewa Ablewska

rarytasy-plockiego-zoo-backstage (4)

Kulisy powstawania książki „Rarytasy płockiego Zoo”, fot Ewa Ablewska

rarytasy-plockiego-zoo-backstage (5)

Kulisy powstawania książki „Rarytasy płockiego Zoo”, fot Ewa Ablewska

rarytasy-plockiego-zoo-backstage (6)

Kulisy powstawania książki „Rarytasy płockiego Zoo”, fot Ewa Ablewska

 

PS 1. Poprzedni nasz wspólny projekt fotograficzny to wystawa „Niewidoczne serce ZOO” w 2013 roku. Linki do zapoznania się z tematem tamtej wystawy: zaproszenie na wystawęinformacja o wernisażu i film z wernisażu.

PS 2. Żaden fotograf nie ucierpiał w trakcie robienia zdjęć w Zoo 😉

[Ewa Ablewska]

Dodaj komentarz