VERVA Street Racing 2012 – my tam byliśmy
19.09.2012
Worldwide Photo Walk Płock 2012
02.10.2012

Konkurs PLOT na pocztówkę z Płocka. Czyli jak pracować za darmo.

– Hej! Byłeś kiedyś w Płocku?

– Byłem.

– Zrobiłeś ładne zdjęcie miasta? To może dasz mi je, a ja sobie wydrukuję w gazetce lub na billboardzie?

– Za ile?

– Jak to za ile? Za darmo! Przecież u nas w mieście oddaje się zdjęcia za darmo, żeby organizacje mogły drukować pocztówki z Twoją pracą.

www.arekgmurczyk.pl

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna ogłosiła konkurs fotograficzny na najładniejsze zdjęcie prezentujące miasto Płock. No to super! Jak jest konkurs, to i są nagrody! Tak, a nagrodą główną jest pozbycie się honorariów autorskich przy reprintach i wykorzystaniu pracy oraz wielonakładowy wydruk pocztówki z Twoim zdjęciem. Już mniej super, prawda? Ponadto zgłaszając pracę na konkurs oddajesz portalowi turystykaplock.eu swoje zdjęcie do wykorzystania na portalu. Hmmm…. idąc tym tropem rozpiszę konkurs na najlepsze danie promujące Płock, i te które wygra autor odda mi przepis i ja będę je serwował u siebie w restauracji. (jak już restaurację otworzę). 

www.skibek.pl

Dlaczego tak się dzieje, że ludzie nie mają już skrupułów wyzyskiwać ludzi z własnej pracy? Okej, niektórzy napiszą, że to nie jest wyzysk, gdyż oddajesz zdjęcie dobrowolnie. Jednak w oczach człowieka świadomego wartości swoich prac jest to nic innego jak jawny wyzysk. Jeśli chcesz się wypromować, to zrób dobre zdjęcie – obroni się samo hulając po google i na pewno jakieś czasopismo turystyczne napisze do Ciebie i zaproponuje Ci jakieś pieniążki. Chcesz fotografować za darmo? Proszę bardzo! Ja też fotografuję za darmo – lecz nie oddaję swoich prac za darmo komuś, kto chce na tym zarobić. Jesteś pasjonatem fotografii krajobrazowej? Życzę Ci, abyś cenił się bardziej. Ludzie nabiorą wtedy do Ciebie szacunku, gdyż jak widać po powyższym konkursie – szacunku do Twej profesji nie mają.

www.fb.com/Maszakrator.foto

„Odkryj z nami Płock” – to świetna okazja abyś pozbył się swojej pracy na rzecz czyjegoś zarobku. Dlatego apeluję: Czytajcie regulaminy ze zrozumieniem przed uczestnictwem w konkursie, gdyż oszczędzi to potem Wam przykrych niespodzianek w potyczkach z prawem autorskim. Uświadomcie też znajomych, gdy pójdziecie z nimi na colę lub na piwo.

A i jeszcze jedno – może ktoś mi zrobi fotki ślubne za darmo? 😉

Podyskutuj o tym na: http://forum.pgfplock.pl/viewtopic.php?f=21&t=3883

[Masza]

Dodaj komentarz