Kobieco, fotograficznie
09.03.2014
Marcowo filmowo
17.03.2014

Marcowe spotkanie w założeniu miało być o Kobietach i „dla Kobiet” – w końcu Ich święto było niecały tydzień temu. Z tego też względu tytuł marcowego konkursu brzmiał właśnie „Portret Kobiety”. „Po południu, będąc w Studio AP widziałem całe stosy zdjęć, właśnie portretowych” – powiedział nasz Kolega, Marcin. I tak dokładnie było – ponad 70 zdjęć przynieśliście tym razem, było naprawdę w czym wybierać. Od młodych, uśmiechniętych modelek po seniorki rodu. Temat wiadomo, mocno uczuciowy i popularny – nie zawiedliście. Pierwsze miejsce – zdjęcie Andrzeja Witkowskiego – perfekcyjnie dopracowany plan, Modelka zagrała tak jak oczekiwał fotograf – w pełni zasłużone zdjęcie. Kadrowane w kwadracie, co także pewnie zwróciło uwagę głosujących. Drugie miejsce – zdjęcie Skibka – przedstawiające Modelkę z dużymi oczami i minką jak ze Shreka także odróżniało się na tle pozostałych. Po dogrywce wybraliśmy zdjęcie nr 3 – wygrała nasza młoda koleżanka, Magdalena Ozimkiewicz, która sportretowała swoją babcię – jak sama mówiła, nie była prostym modelem… Ale takich historii wykonanego zdjęcia warto słuchać z ust fotografa, często można także w ten sposób wiele się nauczyć.

marcowe-spotkanie-pgf (2)

Marcowe spotkanie z fotografią fot. Arek Gmurczyk

W lutym, na poprzednim spotkaniu, na naszych małych warsztatach uczyliśmy się podstaw technicznych fotografowania. Tym razem Marcin Szadkowski oraz Witold Piotrowski postanowili rzucić Was na ciut głębszą wodę, przybliżając tematykę portretu. Opowiadali o inspiracji, relacjach Modelka – Fotograf czy rodzajach światła używanego w portrecie. Dodatkowo, w krótkim teoretyczno-praktycznym skrócie pokazali Wam na zaproszonej Modelce jak prostymi metodami wykonać dobre zdjęcie w warunkach domowych, z użyciem tych rzeczy które mamy pod ręką – kawałka styropianu, folii aluminiowej czy taśmy klejącej. Powtarzające się zdania w ciągu całego wykładu to: nie bać się, fotografować najbliższych „do szuflady”, robić zdjęcia i nie stronić od improwizacji – każde dodatki do portretu mogą stworzyć coś ciekawego, zupełnie nowego. Lub iść w drugą stronę i starać się uzyskać czyste, niebanalne, naturalne kadry. Pamiętajcie – wybór drogi należy do Was, my tylko kreślimy Wam podstawy. Część praktyczną – warsztatową podzieliliśmy na 3 stanowiska (dwa z lampami studyjnymi błyskowymi i jedna z światłem ciągłym), na których pozowały : Blanka z Andżeliką. Dodatkowo, zgodnie z naszą zapowiedzianą niespodzianką każda uczestniczka spotkania mogła sama zapozować dowolnemu fotografowi.

marcowe-spotkanie-pgf (6)

Warsztaty fotograficzne fot. Arek Gmurczyk

marcowe-spotkanie-pgf (8)

Warsztaty fotograficzne fot. Arek Gmurczyk

Wśród wielu ludzi obecnych na spotkaniu gościliśmy także Andrzeja Bersza – artystę, fotografa i modela. Kto miał pomysł na Andrzeja, mógł uchwycić wyrazisty, męski portret. Rozmowom kuluarowym i nocnym sesjom już po spotkaniu nie było końca… Tradycyjnie, after party w Stacji Warka przebiegło także zgodnie z planem 😉 Zapraszamy do obejrzenia wygranych prac oraz kilku zdjęć ze spotkania.

1 miejsce Andrzej Witkowski

AndrzejWitkowski

2 miejsce Skibek

mala_angie900px

3 miejsce Magdalena Ozimkiewicz

IMG_3167-2

Jeszcze raz gratulujemy wygranym !

Kilka zdjęć z wczorajszego spotkania autorstwa Arka Gmurczyka

marcowe-spotkanie-pgf (1)

Konkurs „Portret kobiety” fot. Arek Gmurczyk

marcowe-spotkanie-pgf (4)

Konkurs „Portret kobiety” fot. Arek Gmurczyk

marcowe-spotkanie-pgf (5)

Konkurs „Portret kobiety” fot. Arek Gmurczyk

marcowe-spotkanie-pgf (9)

Każda z Uczestniczek spotkania mogła stać się choć na chwilę Modelką. Fot. Arek Gmurczyk

Dodaj komentarz