Witamy na naszej nowej stronie!
08.07.2010
Hity Na Czasie w Płocku 01.08.2010
26.07.2010

Za nami Reggaeland 2010 a przed nami kolejne niesamowite wydarzenie jakim bez wątpienia jest 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem. Inscenizacja bitwy Grunwaldzkiej w wykonaniu około 1300 odtwórców historycznych to kolejna fotograficzna pozycja na której nie może zabraknąć członków Płockiej Grupy Fotograficznej PGF. O wyjeździe na tegoroczną inscenizację rozmawiamy na naszym forum w dziale wydarzenia, dostępnym jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Zapraszamy.

15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska (środkowo-europejska) i zakonu krzyżackiego (zachodnio-europejska). Po trwającej niemal pół doby bitwie zwyciężyło rycerstwo polsko-litewskie.

Dziś wielu zadaje sobie pytanie, czy jest sens wracać do wydarzeń sprzed 600 lat? Nie mam najmniejszej wątpliwości, że naszym narodowym obowiązkiem jest zachować pamięć tego wielkiego zwycięstwa, w wyniku którego Polska stała się silnym i niezależnym państwem europejskim.

Historia narodu jest jak klepsydra – wysypują się z niej, niczym ziarenka piasku, dni naszej współczesności. Polskie rycerstwo spod Grunwaldu, z wielkim strategiem i politykiem, królem Władysławem Jagiełłą na czele, niewątpliwie są najszlachetniejszymi, najbardziej trwałymi ziarnami naszej historycznej tożsamości.

Zapraszam wszystkich na uroczystości związane z obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem!

http://grunwald600.pl/

Dodaj komentarz